środa, 11 maja 2011

SPORT

Czy istnieje coś takiego jak zdrowe i legalne anaboliki?

Takie anaboliki są w... jedzeniu. Czy wiesz, że w naturze występują substancje, całkiem zdrowe, nawiasem mówiąc, i smaczne, które są w stanie pomóc ci w budowaniu masy mięśniowej bez szkody dla organizmu? Sterydy anaboliczne mogą nawet zabić, a to, co ma do zaoferowania natura jest i bezpieczne, i pożyteczne, i przyjemne w smaku. Musisz jedynie wiedzieć po jakie pokarmy sięgać. Za chwilę je poznasz.

Kulturystyka naturalna vs kulturystyka na sterydach



Jak twierdzą niektórzy, wszyscy kulturyści, którzy cokolwiek osiągnęli w sporcie muszą się szprycować. Niezależnie od tego, czy jest to prawdą, czy też nie takie stwierdzenie należy potraktować jako ważną przesłankę przemawiającą na korzyść sterydów - wynikałoby z niej, że jeśli chcesz coś w sporcie osiągnąć musisz po nie sięgnąć. Nie jest to prawdą. Obok kulturystyki tradycyjnej, pomińmy w tej chwili rozważania czy opiera się ona na niedozwolonych środkach czy też nie, rozwija się dosyć prężnie nurt kulturystyki naturalnej, której zwolennicy opierają treningi na... wiedzy naukowców o pokarmach (i substancjach występujących w naturze), o żywieniu i fizjologii ludzkiego organizmu. Każdy kulturysta naturalny jest de facto jednym z wielu eksperymentatorów, a prowadzone tak wielotorowo eksperymenty skutkują jeszcze lepszą wiedzą o naturze i zasadach działania ludzkiego organizmu.



Stąd też wiadomo, że oprócz metodyki treningu (która oczywiście odgrywa kluczowe znaczenie) wydajność ćwiczeń, a co za tym idzie większe przyrosty masy mięśniowej można osiągnąć dzięki diecie, suplementom (nie anabolikom) i stosowaniu roślin (np. ziół), które stymulują produkcję hormonów.



Dieta a kaskada hormonalna



O uzyskaniu efektu kaskady hormonalnej marzy każdy kulturysta. Zjawisko to jest przyspieszeniem anabolicznym, polega na rozkręceniu metabolizmu i zwiększonym wytwarzaniu hormonów takich jak testosteron, hormon wzrostu czy hormony IGF-1 i IGF-2. Wskutek kaskady poprawie ulega nie tylko zdrowie i samopoczucie, ale też siła i potencjał przyrostów mięśniowych (pod warunkiem zachowania ciągłości treningu).



Jak doprowadzić do powstania kaskady hormonalnej w sposób naturalny? Nie ma na to jednoznacznej recepty. Na pewno trzeba postawić na białka, a jakiego rodzaju białka to już zależy od twojego organizmu. Na pewno nie powinieneś sięgać po produkty sojowe - to całkowita dietetyczna porażka, bo soja stymuluje wzrost estrogenów, a tobie powinno zależeć na testosteronie. Pierś z kurczaka i ryż? Być może, ale od czasu do czasu, zwłaszcza że i kurczaki rosną dziś na hormonach. Stosunkowo bezpieczne i bardzo wartościowe są jajka. Jeśli jednak zjadanie jajek nie wychodzi ci na zdrowie spróbuj z innymi niż kurczaki mięsami i przetworami mlecznymi. Wypróbuj ryby. Te eksperymenty będą wymagały sporo czasu, ale jeśli uważnie wsłuchasz się w swój organizm szybko wyłapiesz te pokarmy, które dobrze na ciebie wpływają.



Co do tego?



Koniecznie warzywa, koniecznie zielone, w ten sposób unikniesz efektu zakwaszenia organizmu białkiem. Kapusta, sałata i brokuły - są jak najlepszym rozwiązaniem. Jedz ich dużo, na pewno ci nie zaszkodzą. Kolejna sprawa - tłuszcze. Musisz zjadać te nienasycone (np. oliwa z oliwek), ale komponuj je z sałatkami, zadbaj jednak i o to, by dostarczyć sobie tłuszczów nasyconych, bo to one podnoszą poziom testosteronu. Nie bój się boczku ani tłustej śmietany. Jeśli będziesz odżywiać się zdrowo tj. umiejętnie połączysz pokarmy (zgodnie z wytycznymi swojego własnego organizmu), nie przestawisz się na golonkę popijaną piwem, albo jedzenie jaj smażonych wyłącznie na boczku uzupełnianych grubą pajdą chleba z margaryną, na pewno sobie nie zaszkodzisz.



Nie zapominaj o węglowodanach, możesz jeść i ryż i kartofle, ale sięgnij też po kasze, a od czasu do czasu jakieś owoce, byle nie za dużo, bo to cukry proste w niemal czystej, czyli bardzo łatwo przyswajalnej postaci. Pamiętaj o pestkach - dzięki zwykłym pestkom z dyni twój testosteron wzrośnie. Potrzeba jedynie odrobiny cierpliwości.

--
Stopka

Co poza tym? Więcej informacji znajdziesz na stronie o kulturystyce i kulturystyce naturalnej, vide: HgH.net.pl.

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz