piątek, 3 czerwca 2011

witaminy

Witamina C

Jedną z najcenniejszych substancji, jakiej potrzebuje nasz organizm, jest kwas askorbinowy lub dehydroaskorbinowy, czyli znana każdemu witamina C. Jej zbawiennego znaczenia nie sposób przecenić. Witamina C odpowiada przede wszystkim za produkcję kolagenu, czyli surowca, z którego składa się tkanka łączna.

Kolagen znajdziemy w kościach, stawach, zębach, mięśniach, ścięgnach, rogówce oka, skórze i naczyniach krwionośnych. Gdy witaminy C będzie w organizmie za mało, możemy być pewni, że stan naszego zdrowia znacznie się pogorszy. Spadnie nasza ogólna odporność na wszelkiego rodzaju choroby, a komórki będą się szybciej uszkadzały. To jednak nie wszystko.

Witamina C zapewnia również prawidłowe funkcjonowanie wątroby, układu krwionośnego i serca, reguluje poziom cholesterolu i ciśnienia krwi. Jest także cennym przeciwutleniaczem.

Niestety człowiek nie jest w stanie sam wytworzyć witaminy C, dlatego konieczne jest jej regularne spożywanie w pokarmach. Podstawowym źródłem są warzywa i owoce. Najwięcej cennej witaminy znajdziemy w owocach cytrusowych, a więc w pomarańczach, cytrynach, limonkach, grejpfrutach. Równie dużo ma jej w sobie kiwi, melon, ananas, jeżyny, maliny, truskawki, czerwone porzeczki. Warzywa nie są wcale gorsze, witaminy C jest bardzo dużo chociażby w zielonym groszku, papryce, cebuli, brokułach, szparagach, pomidorach, ziemniakach.

Witamina C. Musimy jednak pamiętać, że długie przechowywanie owoców albo warzyw, na przykład podczas zimy, powoduje częściową utratę witaminy C. Mimo, że witamina C jest tak potrzebna, nie powinno się przesadzać w drugą stronę. Nadmierne ilości witaminy C mogą spowodować dolegliwości żołądkowe albo wysypkę, a podczas ciąży zaszkodzą dziecku. Witamina C stosowana jest również w przemyśle kosmetycznym. Używa się jej głównie jako składnika kremów przeciwzmarszczkowych albo preparatów redukujących przebarwienia i zmiany naczyniowe.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Fabryka ciekawych artykułów

Autor: Housecore

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz