Tradycyjna kuchnia śląska pełna bakalii
Kultura śląska wywodzi się od Słowian, Niemców i Czechów. Te wpływy spowodowały nie tylko powstanie charakterystycznej gwary, ale też potraw. Dania kuchni śląskiej zachwycają tym, że są proste i smaczne. Poza powszechnie znanymi kluskami czy modrą kapustą mieszkańcy Śląska lubią przygotowywać wiele deserów opartych na suszonych owocach i orzechach.
Moczka
Jest to obowiązkowa pozycja na wigilijnym stole w każdej śląskiej rodzinie. Moczkę przygotowuje się już kilka dni przed Wigilią a podstawą do jej powstania jest ciasto piernikowe. Nie jest to jednak wypiek ani ciasto: moczka jest tak naprawdę słodką zupą pełną bakalii. Aby to danie się udało należy przygotować wywar- najczęściej z owoców, choć niektóre gospodynie przygotowują wywar piwny, a jeszcze inne- warzywny. W wywarze moczony jest piernik, do którego dodaje się również suszone owoce: figi, śliwki, jabłka i gruszki. Do dania należy dodać orzechy włoskie lub laskowe, migdały oraz rodzynki. Dodatki są tak naprawdę dowolne i mogą się różnić, bo w każdej części Śląska moczka smakuje inaczej.
Kopa śląska
Ten deser w tradycji śląskiej przygotowywany jest na specjalne okazje. Dawniej była to obowiązkowa pozycja na przyjęciach weselnych, która godnie zastępowała tort. Dziś kopa przygotowywana jest tylko w nielicznych rodzinach i najczęściej funkcjonuje jako deser świąteczny lub karnawałowy. Kopa śląska to połączenie placków kokosowych, śmietany, owoców oraz bakalii. Podobnie jak w przypadku moczki, również na kopę jest kilka przepisów. Niektórzy robią ja z biszkoptów, inni pieką do niej specjalne ciasto. W dużym skrócie jest to przekładaniec ciasta, kremu śmietankowego i owoców. Do kopy powinno się dodać trochę alkoholu: w zależności od upodobań może być to likier lub spirytus. Deser można przygotować na dwa sposoby: w misce, do której zgodnie z przepisem należy przekładać ze sobą składniki lub bezpośrednio na talerzu formułując kopę. Oprócz orzechów i bakalii ten słodki deser przystrajany jest również świeżymi owocami.
Makówki
Makówki są słodkim deserem podczas Bożego Narodzenia. Są łatwe w przygotowaniu- podstawowymi składnikami tej potrawy są sucharki, mak, bakalie i orzechy. Makówki, znane również jako makiełki są deserem warstwowym: podstawę tworzą sucharki lub bułka paryska, następna warstwa to masa makowa z bakaliami i owocami. Wierzch przyzdabia się migdałami, choć niektórzy przyzdabiają go świeżymi owocami, a jeszcze inni dodają też orzechy laskowe. Makówki poza Górnym Śląskiem znane są również w Poznaniu- podstawę do deseru stanowi tam makaron.
o autorze
Joanna Michalak artykuł powstał przy współpracy z http://www.ros-sweet.pl/--
Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl - darmowe artykuły do przedruku na strony www
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz