Wakeboard – czy to sport właśnie dla ciebie?
Autor: Katarzyna Sowa
Dokonując porównań pomiędzy, modnymi ostatnio, dynamicznymi sportami, należy zauważyć, że chociaż wakeboard jest w miarę młodą dyscypliną, już zdołał zawładnąć sercami i wyobraźnią tysięcy ludzi na całym świecie.
Wyjaśnijmy zatem na czym polega ten popularny sport: wakeboard dałoby się opisać jako kompilację kilku dyscyplin sportowych naraz, mianowicie nart wodnych, snowboardu oraz surfingu. W formie uprawianej obecnie istnieje wprawdzie dopiero od początku lat 90. ubiegłego wieku, ale nie zmienia to faktu, że grupa jego zwolenników zwiększa się w błyskawicznym tempie. Sposób, w jaki uprawia się wakeboard, przypomina do złudzenia snowboarding, z tą różnicą, że wykonuje się go na tafli jeziora. Sedno sprawy polega na ślizganiu się na desce wakeboardowej po wodzie, podczas gdy rękami trzyma się jednocześnie liny, przymocowanej do motorówki, wyciągu na wodzie czy specjalnej wyciągarki. Stosunkowo duża prędkość pozwala w tym samym czasie wykonywać różne triki na tafli wody. I właśnie to zróżnicowanie trików i ewolucji, które da się na wakeboardzie wykonać, czyni ten sport tak bardzo efektownym.
Jeśli mielibyśmy sięgnąć do początków tego sportu, musielibyśmy stwierdzić, że wakeboard narodził się jako zabawa - był mianowicie ulubionym sportem mieszkańców domów przy plażach. To właśnie surferzy zapoczątkowali modę na jego uprawianie, pływając przywiązani liną do tyłu łodzi. Stąd tylko krok do powstania skurfera – gadżetu będącego połączeniem nart wodnych i deski surfingowej, który był ciągnięty w ślad za łodzią. Wkrótce potem fani tej, jeszcze raczkującej, dyscypliny, rozpoczęli wprowadzanie ulepszeń: na deskach pojawiły się paski do mocowania stóp. Pozwalały one pewniej utrzymać równowagę na desce i płynniej poruszać się na wodzie. Od tego momentu wakeboard wkroczył na wyższy poziom. Kiedy dodatkowo deski zostały skompresowane i zaczęły dryfować na wodzie, wakeboard przestał być tylko zabawą, a riderzy zaczęli używać ich nawet na dość dużych głębokościach. Po pierwszych przymiarkach do tego, by deska wakeboardingowa przypominała kształtem deskę surfingową, zdecydowano, że w tym wypadku symetryczny kształt (twin – tip) jest jednak optymalny i od tego momentu jest to standard dla tego rodzaju sprzętu.
Wakeboard przeszedł dynamiczną metamorfozę na początku tego wieku, kiedy na jeziorach i zalewach zaczęto budować wyciągi do nart wodnych na masową skalę. Z tej infrastruktury zaczęli korzystać również wakeboarderzy. Badania przeprowadzone wśród większości operatorów wyciągów na świecie, przeprowadzone w 2004 przez Cable Wakeboard Commission udowodniły, że 95% użytkowników tych wyciągów to właśnie wakeboarderzy. Obecnie, wyciągi dla miłośników wakeboardingu pracują bez przerwy w wake and roll parkach, a ich popularność rośnie, podobnie jak popularność tej dyscypliny sportu!
Zainteresował Cię wakeboard? Zapraszamy: http://www.ehschool.pl/index.php?page=wakeboard
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz