poniedziałek, 15 czerwca 2015

Kulinaria

Oleorezyny – z czym to się je?

Pod tą nieco tajemniczo brzmiącą nazwą kryją się składniki pochodzenia roślinnego, których używa na co dzień niemal każda gospodyni domowa. Chyba żadna restauracja nie obędzie się bez oleorezyn, czyli ekstraktów uzyskiwanych z nasion, kłączy, liści oraz owoców roślin, wykorzystywanych powszechnie jako przyprawy. Tworzy się z nich unikalne mieszanki, a także neutralne dla zdrowia barwniki spożywcze, stosowane w branży kulinarnej na skalę masową. Ekstrakty sprzedawane są po rozpuszczeniu w wodzie, lub oleju.

Podstawowym składnikiem oleorezyn są najczęściej: czosnek, pieprz biały i czarny, ziele angielskie, liść laurowy, gałka muszkatołowa, papryka i wiele innych przypraw które wykorzystujemy niemal każdego dnia do przygotowywania najrozmaitszych domowych potraw. Tego rodzaju dodatki do żywności można uznać za produkty pochodzenia naturalnego, które nie powinny w jakikolwiek sposób oddziaływać negatywnie na zdrowie człowieka.

Oleorezyny przyjmują płynną postać i najczęściej są wolne od konserwantów oraz przeciwutleniaczy. Ich produkcja podlega stałej kontroli odpowiednich służb i musi przebiegać zgodnie z międzynarodowymi normami. Nadają potrawom smak, aromat i kolor, ale w odróżnieniu od sztucznych dodatków nie budzą kontrowersji wśród zwolenników zdrowej żywności. Co więcej, niektóre z nich, np. te na bazie kolendry, mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie – w tym wypadku chodzi o działanie przeciwbakteryjne.

Najpopularniejsze oleorezyny i mniej znane ekstrakty przypraw znajdziesz np. pod adresem jednego z krajowych dystrybutorów – http://fermenta.pl.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Promocja strony
Autor: marszym81

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz