poniedziałek, 7 października 2013

Papierosy!

Potrzeba zmiany

W życiu każdego nałogowego palacza nadchodzi taki moment, w którym pragnie powiedzieć: DOŚĆ. Może to być motywowane złym samopoczuciem, troską o swoje zdrowie i życie bądź potrzebą odmienienia swojej egzystencji. Rzucanie palenia nie jest jednak sprawą prostą. Co więc należy zrobić, by efektywnie odejść od nałogu?

Ścieżka wspomagania nikotynowego

Jak rzucić palenie? Jedną z dróg jest wybranie wspomagacza zawierającego w sobie nikotynę. Może to być guma do żucia, tabletki bądź inhalator. Na rynku od niedawna jest również dostępny e-papieros, który wyglądem przypomina zwykły papieros i dzięki temu częściowo oszukuje organizm, któremu wydaje się ,że wciąż pali. Wszystkie te produkty nie zawierają żadnych substancji toksycznych ani szkodzących zdrowiu-jedynie pewną dawkę nikotyny, która sprawia, że organizm nie odczuwa silnego pociągu go zapalenia papierosa. Objawy odstawienia są zaś o wiele łagodniejsze niż podczas nie używania wspomagania w ogóle.

Siła woli

Kolejną ze ścieżek jest rzucanie palenia poprzez siłę woli. Osoba nie wspomaga się dodatkowymi produktami uzupełniającymi w organizmie zapas nikotyny. Wypala ostatniego papierosa i nie kupuje następnej paczki. To najtrudniejszy sposób rzucania, ponieważ osoba jest skazana dosłownie sama na siebie. W chwili, w której organizm odczuje brak zawartości nikotyny rozpocznie się batalia. Palacz musi się zmierzyć z bólami zarówno fizycznymi (bóle głowy, bóle brzucha, kaszel) jak i mentalnymi (drażliwość, znerwicowanie, stany depresyjne). Jednak w ten sposób osoba może sobie uświadomić siłę nałogu, co pozwoli jej mocniej się zmobilizować. Po kilku dniach dolegliwości zaczną słabnąć aż w końcu ustaną. Za to rzucanie palenia zagwarantuje osobie wzmocnienie układu odpornościowego oraz krwionośnego.

Drogi alternatywne

Powyżej wymienione zostały najpopularniejsze metody dotyczące rzucanie palenia. Jednak istnieją inne sposoby. Mniejsza część osób sięga po pomoc specjalisty. Kilka razy w tygodniu pojawia się na sesjach, podczas których rozmawia o nałogu i jego zdrowotnych konsekwencjach. Innym sposobem jest medycyna alternatywna. Są to między innymi sesje aromaterapeutyczne, akupunktura, hipnoza czy ziołolecznictwo. Te metody są o wiele droższe od środków zastępujących palenia, jednak są one naturalne i nie mają na celu dostarczyć do organizmu nikotyny, tylko ją zwalczyć. Niestety według przeprowadzonych badań, największy odsetek ludzi powracających do palenia, są ci, którzy korzystali z medycyny alternatywnej bądź z rad terapeuty.

-- O autorze

Paweł Michalski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz