czwartek, 26 września 2013

Przybierając na wadze

Miej odwagę i stań na wagę

Już ponad 51% mieszkańców Europy zmaga się z nadwagą i otyłością. W Polsce odsetek osób kwalifikujących się do grupy otyłych przekracza 20%. Ich liczba rośnie w dramatycznym tempie.

Niedawno Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaliczyła problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała do chorób cywilizacyjnych.

Zdaniem dietetyków nadwaga i otyłość tylko u wąskiej grupy pacjentów wynika ze schorzeń metabolicznych czy zaburzeń hormonalnych. Głównym winowajcą jest styl życia. Nieregularne i zbyt obfite posiłki, wysokokaloryczne przekąski, zwiększone na skutek stresu łaknienie oraz brak aktywności fizycznej – to czynniki odpowiedzialne za przyrost masy ciała. Padamy ofiarą dodatniego bilansu energetycznego, a więc zaburzonej równowagi pomiędzy przyjmowanymi i spalanymi kaloriami.

Nadwaga i otyłość to nie tylko problemy natury estetycznej. Wysokie BMI jest przyczyną wielu poważnych schorzeń, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby układu krążenia, a nawet niewydolność serca.

Jak temu przeciwdziałać? Jedzmy mniej, za to częściej. Spożywanie 4-5 niewielkich posiłków o stałych porach dnia wpłynie na poprawę naszego metabolizmu. Ograniczmy niezdrowe produkty (białe pieczywo, tłuste mięsa, śmietanę, sól) i zastąpmy je mniej kalorycznymi odpowiednikami (warzywa, ryby, oliwa z oliwek). Zamiast leżeć na kanapie zdobądźmy się na nieforsowany wysiłek: spacer, jogging czy modny nordic walking.

Sięgnijmy też po preparaty wspomagające odchudzanie z apteki. Do substancji sprzyjających utracie masy ciała zalicza się: kwas CLA (wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej), owoce Garcinia cambogia (tłumią apetyt i przyśpieszają trawienie), ananas (pęcznieje w żołądku i wywołuje uczucie sytości) czy zielona herbata (pobudza przemiany energetyczne w organizmie).


Ciekawostki

  • Jedząc w spokoju masz szansę szybciej schudnąć. Osoby spożywające posiłki w towarzystwie komputera lub telewizora są mniej syte i szybciej odczuwają głód. Różnica w dziennym bilansie kalorycznym może wynieść nawet do 25%.

  • Mała ilość snu zwiększa ryzyko nadwagi. Sen krótszy niż 8 godzin na dobę objawia się zmęczeniem, a to przynosi skutki w postaci spożywania większej ilości wysokokalorycznych pokarmów.

  • Znana zasada odchudzania Francuzek brzmi: mniej znaczy więcej. Niewielki, ale wykwintny posiłek smakuje lepiej niż duża ilość „śmieciowego” pożywienia. Jedzmy zatem tylko to, co najlepsze. Używajmy wszystkich pięciu zmysłów do delektowania się jedzeniem.


-- O autorze

Żródło: www.chorobynaszychczasow.pl

Zima za pasem

Kobieta na siłowni

Zima za oknem, pewnie większość właśnie o tej porze hoduje kolejne kilogramy, których trzeba będzie się pozbyć przed wakacjami. Można to zrobić już teraz, wybierając się na siłownię. Co prawda zdecydowanie lepiej byłoby pobiegać na świeżym powietrzu, ale w mróz może być ciężko.

Jak się przygotować do ćwiczeń na siłowni? Jaki strój skompletować? Jak dobrać buty? A może zrobić sobie mini-siłownię w domu? Zima to doskonały czas, żeby rozpocząć pracę nad sobą. Wtedy jeszcze grube swetry zakrywają wszelkie niedoskonałości sylwetki. Jaką siłownię wybrać? Wystarczy przejść się po własnym osiedlu, rozejrzeć się za podobnymi obiektami w centrum i wybrać. Najlepiej, jeśli będzie to siłownia z salami dla mężczyzn i kobiet – koedukacyjne mogą rozpraszać przede wszystkim te panie, które krępują się podczas wysiłku i odwracają wzrok na łapczywie patrzących panów, którzy zamiast spalania kalorii, preferują budowę masy. Dobrze, jeśli na siłownię nie wybierzemy się same – choćby jedna towarzysząca nam koleżanka będzie doskonałą motywacją razem jest też jakoś raźniej. Proponujemy raczej małe siłownie, aniżeli sieciówki – będzie nie tylko taniej, ale i bardziej kameralnie. Jeśli ta, którą wybrałyśmy proponuje, oprócz zajęć siłowych również fitness, aerobik czy np. zumbę – tym lepiej. Gdy siłownia nam się znudzi, zawsze możemy przerzucić się na coś innego.

Jak wybrać strój? Bo ten jest oczywiście obowiązkowy. Nie trzeba wyszukanych, kupionych w sklepie sportowym zestawów. Koszulka sportowa i luźne spodnie wystarczą, byleby tylko były przewiewne. Zdecydowanie więcej uwagi trzeba będzie poświęcić, jeśli wybrać trzeba będzie buty sportowe. Najważniejsze, żeby były wygodne, wykonane z materiału, który oddycha, a nie takiego, który nie przepuszcza wody – skóra więc w tym wypadku odpada. Ważną kwestią jest również waga buta – powinna być jak najmniejsza, aby buty dawały ochronę, ale przy tym były jak najmniej wyczuwalne. Pozwala to na lepszą koordynację ruchów i swobodę. Najlepiej wybrać model wiązany, aniżeli wkładany, gdyż dzięki temu będziemy mogli je regulować, jeśli trochę się rozchodzi.

Na koniec kwestia mini-siłowni w domu. Jej zorganizowanie wymaga sporych nakładów finansowych i wygospodarowania miejsca. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kupić sobie parę hantli i ławeczkę treningową, jednak ćwiczenie pod okiem doświadczonego instruktora będzie zdecydowanie bardziej efektywne. Do dzieła, drogie panie!

-- O autorze