Miej odwagę i stań na wagę
Już ponad 51% mieszkańców Europy zmaga się z nadwagą i otyłością. W Polsce odsetek osób kwalifikujących się do grupy otyłych przekracza 20%. Ich liczba rośnie w dramatycznym tempie.Niedawno Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaliczyła problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała do chorób cywilizacyjnych.
Zdaniem dietetyków nadwaga i otyłość tylko u wąskiej grupy pacjentów wynika ze schorzeń metabolicznych czy zaburzeń hormonalnych. Głównym winowajcą jest styl życia. Nieregularne i zbyt obfite posiłki, wysokokaloryczne przekąski, zwiększone na skutek stresu łaknienie oraz brak aktywności fizycznej – to czynniki odpowiedzialne za przyrost masy ciała. Padamy ofiarą dodatniego bilansu energetycznego, a więc zaburzonej równowagi pomiędzy przyjmowanymi i spalanymi kaloriami.
Nadwaga i otyłość to nie tylko problemy natury estetycznej. Wysokie BMI jest przyczyną wielu poważnych schorzeń, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby układu krążenia, a nawet niewydolność serca.
Jak temu przeciwdziałać? Jedzmy mniej, za to częściej. Spożywanie 4-5 niewielkich posiłków o stałych porach dnia wpłynie na poprawę naszego metabolizmu. Ograniczmy niezdrowe produkty (białe pieczywo, tłuste mięsa, śmietanę, sól) i zastąpmy je mniej kalorycznymi odpowiednikami (warzywa, ryby, oliwa z oliwek). Zamiast leżeć na kanapie zdobądźmy się na nieforsowany wysiłek: spacer, jogging czy modny nordic walking.
Sięgnijmy też po preparaty wspomagające odchudzanie z apteki. Do substancji sprzyjających utracie masy ciała zalicza się: kwas CLA (wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej), owoce Garcinia cambogia (tłumią apetyt i przyśpieszają trawienie), ananas (pęcznieje w żołądku i wywołuje uczucie sytości) czy zielona herbata (pobudza przemiany energetyczne w organizmie).
Ciekawostki
- Jedząc w spokoju masz szansę szybciej schudnąć. Osoby spożywające posiłki w towarzystwie komputera lub telewizora są mniej syte i szybciej odczuwają głód. Różnica w dziennym bilansie kalorycznym może wynieść nawet do 25%.
- Mała ilość snu zwiększa ryzyko nadwagi. Sen krótszy niż 8 godzin na dobę objawia się zmęczeniem, a to przynosi skutki w postaci spożywania większej ilości wysokokalorycznych pokarmów.
- Znana zasada odchudzania Francuzek brzmi: mniej znaczy więcej. Niewielki, ale wykwintny posiłek smakuje lepiej niż duża ilość „śmieciowego” pożywienia. Jedzmy zatem tylko to, co najlepsze. Używajmy wszystkich pięciu zmysłów do delektowania się jedzeniem.
-- O autorze
Żródło: www.chorobynaszychczasow.pl