kończy się promocja związana z zakupem książki w przedsprzedaży!
przedruki ciekawych artykułów z dziedziny sportu,zdrowia, fitnessu,diety,rozwoju osobistego.Blog zawiera też moje subiektywne oceny wydarzeń społecznych,politycznych a także propozycje dobrych biznesowych programów internetowych.
piątek, 29 września 2017
kończy się promocja związana z zakupem książki w przedsprzedaży!
wtorek, 26 września 2017
Naturalna terapia ajurwedyjska w walce z bólem stawów i reumatyzmem
Autor: Anetta Konstantowska
Na rynku farmaceutycznym znajdziemy dzisiątki preparatów stworzonych do walki ze zwyrodnieniami stawów, w końcu problem dotyka bardzo wielu osób. Medycyna ajurwedyjska pokazuje jednak, że z reumatyzmem można skutecznie walczyć, wykorzystując jedynie siłę naturalnych składników!
Dla tych, którzy z ajurweda nie mieli jeszcze styczności, krótkie przypomnienie definicji terminu. Ajurweda to tradycyjna, hinduska medycyna naturalna, której korzenie sięgają prawie pięć tysięcy lat wstecz. Trudno o niej mówić, że jest jedynie medycyną alternatywną - to kompletny systemem leczniczy i zarazem filozofia życia. Żyjąc według zasad ajurwedy przede wszystkim dbamy o dietę, nie tylko leczymy, ale też zapobiegamy przeróżnym dolegliwościom. Skupiamy się nie tylko na zdrowym ciele, dążymy również do duchowej harmonii. Ajurweda pokazuje nam, że jesteśmy w dużym stopniu odpowiedzialni za własne zdrowie.
Jak zatem wykorzystać dobrodziejstwa medycyny ajurwedyjskiej w walce ze zmianami chorobowymi w stawach i kościach? Takim dolegliwościom towarzyszą uciążliwe objawy bólowe, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do ograniczenia ruchomości stawów, a nawet ich całkowitego usztywnienia. Ajurweda ma jednak swoją odpowiedź na problem niekorzystnych zmian reumatycznych - Salaj Guggal, czyli ziołowa mieszanka do zadań specjalnych!
Salai Guggal to pradawna receptura ajurwedysjka, którą medycy ajurwedysjcy stworzyli do walki z bólem narządów ruchu. Jest mieszanką ziół i roślin o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W skład tradycyjnej mieszanki wchodzą żywica kadzidłowca, nasiona kozieradki pospolitej, korzeń witanii, kłącze kurkumy, kłącze imbiru zwyczajnego oraz bulwa czosnku pospolitego.
Regularne przyjmowanie takiej mieszanki pozwala utrzymać dobry stan zdrowia do późnego wieku i przede wszystkim przyspiesza leczenie i regenerację objętej stanem zapalnym tkanki łącznej.
Mieszanka swoje lecznicze działanie na stawy zawdzięcza przede wszystkim żywicy kadzidłowca. Roślina jest od wieków stosowana w medycynie ajurwedysjkiej jako remedium w zwalczaniu stanów zapalnych stawów i kości oraz kręgosłupa. Boswellia (rodzima nazwa rośliny) jest też doskonałym naturalnym składnikiem odżywczym dla sportowców. Nie ważne czy sport uprawiasz hobbystycznie czy wyczynowo – Twoje stawy narażone są na ciągłe nadwyrężenia. A jeśli nie chcesz truć wątroby chemicznymi preparatami, z ajurwedą zadbasz o nie w zgodzie z naturą.
Jakie główne korzyści dla organizmu wykazuje Salai Guggal? Przede wszystkim wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. Wspiera i odżywia narządy ruchu i działa przeciwbólowo. Mieszanka sprawdzi się również jako preparat zmniejszający obrzęki i opuchlizny. Salai Guggal regeneruje uszkodzone naczynia krwionośne, tym samym ułatwiając dopływ krwi do zaognionych stawów i tkanek. Unikatowa mieszanka nie tylko wspomaga leczenie zapalenia stawów, ale również zapobiega niepożądanym procesom zwyrodnieniowym w tkance chrzęstnej.
Stosowanie ajurwedysjkich ziół zaleca się przede wszystkim osobom cierpiącym na reumatyzm. Kuracja wzmacnia stawy i poprawia ich mobilność. Mieszanka będzie też doskonałym uzupełnieniem diety sportowców oraz osób aktywnych. Wzmaga krążenie w chrząstce, by ta otrzymywała więcej krwi, a tym samym była lepiej odżywiona, co zapobiega urazom i bólom. Dodatkowo poszczególne składniki ajurwedyjskiego leku obniżają poziom cholersterolu i eliminują wszelkie stany zapalne organizmu.
po więcej informacji zapraszamy na www.a-ajurweda.pl oraz www.zielonysklep.com |
niedziela, 24 września 2017
piątek, 22 września 2017
Sposoby na zakwaszenie organizmu
Autor: Kamil Owsiany
Napewno słyszeliście nie raz o zakwaszeniu organizmu, o negatywnych skutkach zakwaszenia na organizm. A czy wiecie czym jest zakwaszenie organizmu?
Napewno słyszeliście nie raz o zakwaszeniu organizmu, o negatywnych skutkach zakwaszenia na organizm. A czy wiecie czym jest zakwaszenie organizmu?
Otóż wszystko bierze się z niewłaściwego trybu życia, niezdrowego jedzenia, życia w stresie. Obecnie życie to wielka gonitwa...gonitwa za marzeniami, gonitwa za osiagnięciem zamierzonego celu. Ale zwolnij....zobacz jakie znaki daje Ci własny organizm.
Wracając do tematu chce poruszyć przyczyny i skutki jakie dotykają nas z zakwaszenia naszego organizmu. Główną przyczyną dolegliwości zakwaszenia organizmu jest najczęściej niezdrowe, kwasowe odżywianie. Brak odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej może doprowadzić do licznych, poważnych schorzeń Naszego organizmu. Produkty, które przyczyniają się do zakwaszenia organizmu - najczęściej spożywane to:
- tłuste mięsa,
- fast food,
- słodycze,
- alkohol i wszelkajiego rodzaju napoje gazowane.
Wszystkie te produkty przyczyniają się w szybkim zakwaszeniu organizmu, ponieważ w wyniku procesów układu trawiennego wytwarza się nadwyżka związków kwasowych. Aby nie dopuścić do zakwaszenia Naszego organizmu dietetycy polecają, aby w swojej codziennej diecie używać takich produktów, jak: makaron, płatki owsiane, ryż, kasza jęczmienna. Ponadto, aby uniknąć zakwaszenia organizmu warto stosować wodę alkalizowaną o bardzo niskim stężeniu kwasów. Liczne badania naukowe potwierdzają, że woda alkalizowana ma właściwości lecznicze i może być skutecznym środkiem w walce z zakwaszeniem organizmu.
Kolejnym ważnym czynnikiem z którym się spotykamy bardzo często to brak wody, a także witamin w organizmie które powodują zakwaszenie i utratę harmonii w gospodarce układu pokarmowego.
A wiesz jakie są objawy zakwaszenia organizmu?
Oto kilka z ważniejszych:
- Często nawracające bóle i zawroty głowy
- Częste infekcje bakteryjne i wirusowe
- Nietsrawność
- Nieprzyjemny zapach ciała
- Zaburzenia hormonalne
- Osłabienie fizyczne
- Nudnośći
- Ciemne kręgi pod oczami
- Zmora więskzości kobiet - cellulitis
...a takze grzybice skóry
Czy któraś z wymienionych powyżej pozycji dotyka i Ciebie? Reaguj zanim będzie za późno. Zadbaj o siebie i swoje ciało od wewnatrz.
Zapraszam również do poczytania na stronę http://www.sciezkidozdrowia.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.wtorek, 19 września 2017
poniedziałek, 18 września 2017
Ciekawostki dietetyczne dotyczące produktów żywnościowych
Autor: Barbara Nowak
Dietetyka i zdrowy tryb życia to zagadnienia, które interesują bardzo wielu ludzi. Większość społeczeństwa chce odżywiać się zdrowo - i dlatego poszukuje sprawdzonych informacji na temat określonych produktów żywieniowych oraz ich wpływu na ludzki organizm.
Dietetyka i zdrowy tryb życia to zagadnienia, które interesują bardzo wielu ludzi. Większość społeczeństwa chce odżywiać się zdrowo - i dlatego poszukuje sprawdzonych informacji na temat określonych produktów żywieniowych oraz ich wpływu na ludzki organizm. Od wielu lat pokutuje wiele mitów, które przekazują błędny obraz i działanie danego produktu. Z drugiej strony - pojawia się coraz więcej badań, które obalają dotychczasowe przekonania i przynoszą ciekawostki dietetyczne, na które warto zwrócić uwagę.
1. A jak awokado
Już od dawna wiadomo, jak ważną funkcję w ludzkim organizmie pełni witamina A - nie tylko wzmacnia układ odpornościowy, ale także przyczynia się do zachowania zdrowej skóry i prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Jednak aby jej działanie było skuteczne, musi być przyswojona przez organizm w odpowiedni sposób. Badania przeprowadzone w amerykańskim stanie Ohio przyniosły bardzo interesującą ciekawostkę dietetyczną - otóż okazało się, iż dodawanie awokado do potraw zawierających witaminę A (na przykład marchewek bądź soku pomidorowego) kilkukrotnie zwiększyło jej wchłanianie. Pozytywne wyniki tych wstępnych eksperymentów skłoniły badaczy do podjęcia kolejnych badań.
2. Jaja przyczyniają się do podniesienia poziomu cholesterolu
Ta teza jest przekazywana z pokolenia na pokolenie od wielu dziesiątków lat i do dzisiaj funkcjonuje w świadomości dużej części społeczeństwa. A tymczasem szereg badań udowodniło, iż wprawdzie jajka są niezwykle bogatym źródłem cholesterolu, to jednak ich spożywanie nie podnosi ogólnego poziomu cholesterolu we krwi. Ciekawostką dietetyczną jest to, iż jajka nie tylko nie mają żadnego wpływu na poziom tak zwanego złego cholesterolu, to dodatkowo wykazują zdolność do zwiększania dobrego cholesterolu. Oczywiście badania dotyczą jajek gotowanych, a nie tych smażonych na tłuszczu i podawanych z boczkiem.
3. Mleko to jeden z najzdrowszych produktów żywnościowych
Mleko to produkt, który niewątpliwie zawiera wiele niezwykle cennych składników - przede wszystkim jest źródłem wapnia, które bierze udział w procesie budowania silnych i zdrowych kości. Dodatkowo mleko wykazuje właściwości obniżające ciśnienie krwi oraz chroniące przed rakiem okrężnicy. Bez wątpienia mleko powinno być spożywane przez dzieci. Jednak wraz z wiekiem maleje tolerancja na laktozę zawartą w mleku (problem ten dotyka od 20 do niemal 40% populacji), co może objawiać się problemami ze strony układu pokarmowego. Nie jest oczywiście prawdą, iż dorosły człowiek powinien całkowicie odstawić mleko. jednak w przypadku problemów z trawieniem laktozy powinien ograniczyć jego spożycie.
4. Sposoby na kaca
Złe samopoczucie występujące po nadużyciu alkoholu - potocznie zwane kacem - to problem, który dotyka niemal całej populacji. Któż nie miał do czynienia z bólem głowy, zmęczeniem, pragnieniem, nadwrażliwością na światło i dźwięk, drżeniem, poceniem, zawrotami głowy i drażliwością. Te wszystkie nieprzyjemne objawy to właśnie skutek kaca. Jak sobie z nim radzić? Otóż pewną ciekawostką jest to, iż tak naprawdę nie istnieją produkty, substancje bądź leki, które mogłyby całkowicie i nieodwracalnie znieść efekt kaca. Jedynym sposobem jest zapobieganie przykrym konsekwencjom (na przykład zjedzenie posiłku przed wyjściem na imprezę i jedzenie przekąsek przez cały okres jej trwania) oraz łagodzenie nieprzyjemnych skutków (nawadnianie organizmu, zjedzenie śniadania z dużą zawartością białka oraz uzupełnianie niedoborów glukozy, elektrolitów oraz witaminy C i B).
Bibliografia:
- "Dieta redukcyjna - odchudzanie online i w Szczecinie"
- blog DWS
- informacje własne
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
niedziela, 17 września 2017
Ostatnia taka okazja zdarzyła się w 2012 roku
🚴 ❗X ETAP ROZWOJU SKY WAY - WARTO O TYM WIEDZIEĆ ❗🚴
https://www.youtube.com/watch?v=DwyaIfQ8I30
czwartek, 14 września 2017
Szumy uszne. Czym są, skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Autor: Marcin Kwiatkowski
Szumy uszne występujące pod postacią szumów, pisków lub pulsujących dźwięków o różnym natężeniu to coraz poważniejszy problem społeczny. Obecnie szacuje się, że z nieustannymi szumami usznymi zmaga się aż 10 proc. całej światowej populacji. Zdaniem ekspertów ilość osób narzekających na szumy uszne będzie systematycznie wzrastać.
Czym są szumy uszne?
Istnieją różne definicje szumów usznych, jednak w większości sprowadzają się one do opisu zjawiska, w trakcie którego cierpiąca na nie osoba doznaje subiektywnego odczucia obecności dość charakterystycznego dźwięku, który jednak nie posiada faktycznego źródła akustycznego mogącego oddziaływać na zmysł słuchu. Mówiąc prościej – szumy uszne to rodzaj dźwięków fantomowych, których przyczyną nie są typowe źródła dźwięku.
Pod jaką postacią występują szumy uszne?
Od razu należy zaznaczyć, iż pojęcie „szumy uszne” powinno się traktować nie jako ścisłe określenie charakteru zjawiska, a jedynie jako jego ogólną nazwę. To, co w polskiej literaturze naukowej określane jest „szumami”, w krajach anglojęzycznych znane jest jako „dzwonienie”, jednak obie nazwy dotyczą tego samego problemu. Szumy uszne wcale nie muszą być faktycznie szumami, mogą też pojawiać się jako dzwonienie, pisk, gwizd, świst, bulgotanie, tętnienie, cykanie (jak cykanie świerszczy lub zegara), pukanie, wycie i wiele, wiele innych.
Mogą być „słyszane” w jednym lub w obu uszach, mogą wskazywać na źródło znajdujące się gdzieś z boku lub za rejestrującą je osobą. Różna jest też ich intensywność, czas trwania oraz typ brzmienia. Czasem mogą też występować pod postacią nakładających się na siebie dźwięków. Cechą wspólną szumów usznych są natomiast konsekwencje dla cierpiących na nie osób. Konsekwencje, które – w przypadku braku odpowiedniej terapii – mogą całkowicie wyłączyć z normalnego funkcjonowania.
Co jest przyczyną szumów usznych?
Pytanie o przyczynę szumów usznych nie jest, wbrew pozorom, wcale łatwe. Różne źródła podają różne powody i różne warunki sprzyjające ich powstawaniu, najczęściej powtarzając jedynie te same zestawienia, które w rzeczywistości odpowiadają jedynie za nikły procent przypadków. Sami naukowcy podkreślają, że główną i najważniejszą przyczyną powstania właściwych szumów usznych jest uszkodzenie komórek słuchowych.
Komórki słuchowe to niezwykle wrażliwe i delikatne komórki ucha wewnętrznego, które w reakcji na sygnał dźwiękowy generują impuls nerwowy odbierany przez mózg. Uszkodzenie komórek słuchowych może oznaczać, że albo impuls nerwowy nie zostaje wygenerowany – powstaje wówczas zjawisko niedosłuchu czuciowego, albo jest generowany w sposób nieprawidłowy, co oznacza właśnie szumy uszne.
Od czego zależy czas trwania szumów usznych?
Szumy uszne wywołane uszkodzeniem komórek słuchowych mogą przybierać różne formy i występować zarówno trwale, jaki i chwilowo. Co ciekawe, zdaniem naukowców czas trwania szumów usznych zależy w głównej mierze od tego, o jakiej porze nastąpiło uszkodzenie komórek słuchowych. I tak, jeśli doszło do tego za dnia, istnieje bardzo duża szansa na to, iż szumy uszne minął same po krótszym lub dłuższym czasie. W przypadku, gdy komórki słuchowe uległy uszkodzeniu nocą, należy liczyć się z utrwaleniem się zjawiska szumów usznych.
Jak radzić sobie z szumami usznymi?
Osoby cierpiące na szumy uszne starają się radzić sobie z problemem na dwa sposoby, z pomocą lekarza i zalecanej przez niego terapii oraz tzw. domowymi sposobami. W przypadku terapii chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie szumów usznych z pamięci mózgowej poprzez odpowiedni trening układu nerwowego. Najczęściej stosowane domowe sposoby walki z szumami usznymi to m. in. zasypianie przy delikatnych dźwiękach muzyki, unikanie stresu i codzienne odprężanie się po ciężkim dniu.
Artykuł powstał przy współpracy z www.signia-aparatysluchowe.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.poniedziałek, 11 września 2017
SKY WAY
Zakłada się, że będą bardzo skuteczne dla inwestorów! 👍
Według szacunków, PKB BOLIWII z jednego projektu wzrśnie 2 razy! 😃 We wrześniu będziemy prezentować w Boliwii 10 projektów infrastrukturalnych, z których każdy ma efektywność porównywalną z projektem do przewozu litowej soli!
1) klasyczne wprowadzenie obligacji na giełdach.
2) umieszczenie krypto- obligacji (tokeny) na blockchain na kryptorynku (od siebie: to jest najbardziej prawdopodobne, że to da wkrótce dziesiątki do setek milionów dolarów) ...
To i inne rozpocznie się jesienią lub pod koniec roku👍
Cenę ustali rynek.
Będziemy uprzedzać, że jest za wcześnie na sprzedaż . Od przyszłego roku wartość akcji wzrośnie wielokrotnie.
W Wietnamie, będzie to projekt o przepływie 2 mln. ludzi dziennie (realizacja około 4 miesięcy).
niedziela, 10 września 2017
Zalety i wady gotowania na parze
Autor: Mariusz Mantys
Coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na to co jemy, ale również na to, w jaki sposób przyrządzamy posiłki. Sposób obróbki cieplnej żywności wpływa nie tylko na smak potrawy, ale również na jej kaloryczność czy ilość zachowanych substancji odżywczych.
Zdrowo
Spośród znanych nam metod gotowania gotowanie na parze jest najbardziej zdrowe. Trzeba nam wiedzieć, że tradycyjne metody obróbki pożywienia, jak gotowanie, smażenie czy pieczenie potrafi doprowadzić do znacznego ubytku składników odżywczych. Przykładowo gotowanie ziemniaków w łupinach może powodować straty aż 20% substancji odżywczych, a obranych nawet 50%. Podobnie dzieje się z innymi substancjami – szczególnie wrażliwa na obróbkę cieplną jest witamina C. Gotowanie nie wyeliminuje tego niekorzystnego procesu, ale pozwoli zminimalizować ubytek z przyrządzanych potraw cennych składników.
Lekkostrawnie
Kolejną niepodważalną zaletą gotowania na parze jest niska kaloryczność i lekkostrawność posiłków. Docenią ten fakt z pewnością osoby, które borykają się problemem otyłości, ale również wszyscy cierpiący na przeróżne choroby układu pokarmowego czy mający kłopoty z trawieniem. Dzięki gotowaniu na parze sprawimy, że nasze posiłki będą zdrowsze.
Smacznie
Gotowanie na parze wydobywa i wzmacnia wewnętrzny smak potraw. W przypadku tej metody nie potrzebujemy żadnych dodatków, jak w przypadku smażenia, co również wpłynie pozytywnie na właściwości naszych dań. Mocniejszy i bardziej wyrazisty smak potraw zmniejsza konieczność stosowania dużej ilości przypraw, co również ma niebagatelne znaczenie.
Prosto i szybko
Korzystne są też inne właściwości gotowania na parze. Przede wszystkim proces przyrządzania posiłku staje się prostszy oraz przebiega znacznie szybciej. Dla zapominalskich, zalatanych, mających częste problemy z przypalaniem swoich dań na pewno miłą informacją będzie fakt, że w przypadku gotowania na parze przypalenie potrawy jest praktycznie niemożliwe.
Łyżka dziegciu
Gotowanie na parze ma też swoją specyfikę, która nie każdemu może odpowiadać. Dania przyrządzone w ten sposób mogą niektórym wydawać się zbyt lekkie, mało treściwe. Szczególnie mogą tak odczuć fani kuchni tłustej, jakkolwiek właśnie ci, z powodów zdrowotnych najbardziej zaleca się tego rodzaju rozwiązaniu. Drugą sprawą jest wysoka temperatura, jaką poddawane są przygotowywane produkty – może to prowadzić do strat niektórych podatnych na temperaturę składników
Przykłądowe urządzenia do gotowania na parze znajdziemy tutaj
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.sobota, 9 września 2017
(Nie) urodziłem się geniuszem. (Nie) zasługuję na sukces — negacje
Autor: Krzysztof Dmowski
Negacje są istotnym czynnikiem naszego życia. Czasem ktoś zupełnie o tym nie wiedząc swój własny sukces zawdzięcza właśnie negacjom. Używanie negacji we właściwy sposób, przynosi równie oczekiwany efekt, podobnie jak pozytywne myślenie.
Podświadomość stanowi zagadkę, którą trudno jest rozwiązać. Wiele osób naucza o tym, że podświadomość myśli emocjami i aby osiągnąć cel należy przekazywać jej emocje. Samo pisanie, mówienie bez emocji, nie przynosi rezultatu. A jednak okazuje się, że właśnie tu jest pewna anomalia, gdyż właśnie powiedziane bez emocji: „nie zapomnij”, przyniesie odwrotny efekt, a także użycie słowa: „pamiętaj” nie przyniesie takiego efektu, jaki przyniesie: „nie zapomnij”.
Jeżeli ktoś potrafi operować negacją, łatwo poradzi sobie z każdym problemem w swoim życiu. Umysł każdego człowieka jest skonstruowany w niesamowity sposób. Według Louise L. Hay w każdym z nas tkwi małe dziecko. Dziecko natomiast jest niezwykle przekorne i dzięki temu można powiększać swoje sukcesy. Naukowcy są zdania, że nasze wewnętrzne dziecko nigdy nie przekroczy wieku ośmiu lat, nawet, gdy nasze ciało fizyczne będzie miało siedemdziesiąt, czy osiemdziesiąt.
Przykład użycia negacji z moim życiu: pokłóciłem się z partnerką i podczas godzenia brakowało emocji, które przyspieszyłby proces godzenia się. Wówczas zastosowałem nową metodę. Gdy na pożegnanie chciała mnie pocałować odepchnąłem ją, tak jak robi to dziecko i powiedziałem: „nie zasłużyłaś”. Efekt mnie zaskoczył!
Pospolite: „nie zapomnij” dla naszego wewnętrznego dziecka brzmi dosłownie: „zapomnij”. Dlaczego? Dlatego, że aby coś zrozumieć nasz nieświadomy umysł, który tu nazywam: dzieckiem, musi wejść w stan tego, czego ma nie robić, żeby to zrozumieć. Nasze wewnętrzne dziecko musi poczuć, zbadać coś, czego ma nie zrobić.
Pewne zdania brzmią jasno, ale większość z nich, choć rozumiemy, co mówimy, gdyśmy te same słowa zapisali i przeczytali, nie brzmiałoby tak jasno.
Żaden człowiek nie urodził się geniuszem. Zazwyczaj geniuszem stawał się ktoś, kto z obserwacji nie przejawiał najmniejszych skłonności geniuszu (jak Albert Einstein). Dopiero w późniejszych latach coś tknęło tego człowieka i zaczął drążyć dany temat. A dziś mówi się geniusz!
Przekonania mają wielki wpływ na człowieka. Jeden powie „nie potrafię pisać” i jego umysł odbierze tak jak jest powiedziane te słowa, zaś umysł innego człowieka odbierze te słowa, bez „nie”. Nie występuje reguła, która określałaby ścisło każdego człowieka.
Niektórzy ludzie osiągają cele stosując w swoim życiu negacje. Przed snem można powtarzać sobie: „nie przyśni mi się dziś moja ukochana”. Powtórzenie tego wielokrotnie sprawi, że ukochana się przyśni — w większości przypadków. Przed imprezą można powiedzieć: „nie będę fajnie się bawił”.
Jest duża grupa ludzi, na których nie działają klasyczne afirmacje, wizualizacje, ale doskonale sprawdzają się negacje. Tylko trzeba wyczuć siebie samego. I tu jest wielka tajemnica, że tego odkrycia dokonuje się raz.
Negacjami można również wydawać polecenia partnerce… ale takie działanie jest wyższą szkołą jazdy.
Ludzki umysł, a właściwie jego możliwości są w większej mierze niezbadane, choć naukowcy mogą twierdzić inaczej. Występuje wiele przypadków, kiedy medycyna uznaje coś za cud. Uwolnienie blokady ruchu u osoby sparaliżowanej wywołany przez jakieś zdarzenie lub sytuacja, w której jakaś osoba potrafi podnieść bardzo ciężki przedmiot, choć normalnie takie działanie jest zupełnie wykluczone. Oczywiście po raz kolejny potwierdzamy moc wiary, stanie się zawsze to, w co uwierzy umysł.
Wiemy jednak tyle, że pozytywne nastawienie pomaga wszystkim. Śmiech leczy, zabawa rozluźnia, stosowanie przyjemności sprawia radość i na takich rzeczach należy się skupić. Opanowawszy stan rozluźnienia, wewnętrznego spokoju, można przystąpić do działania. Dopiero potem znaleźć tę metodę, która zadziała właśnie na mnie. Dopiero jak znajdę odpowiednią metodę i zacznę ją stosować, wówczas ocenię czy urodziłem się geniuszem.
Krzysztof Dmowski
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.czwartek, 7 września 2017
Now Life Style
Three simple questions
👉 Could you add fiber to your diet?